پمپ آب طبقاتی

پمپ آب طبقاتی


انواع پمپ آب

به دستگاهی که برای انتقال و جابجایی انواع سیالات مورد استفاده قرار می گیرد پمپ گفته می شود. در ادامه قصد داریم با انواع پمپ آب و کاربرد هر یک از آن ها آشنا شویم.

پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی یکی از انواع این محصولات می باشد. وظیفه کلی پمپ آب، انتقال آب در کاربری های مختلف از جمله آب رسانی، کشاورزی، سیستم اطفا حریق و صنعت می باشد. از مهمترین مواردی که یک پمپ آب باید متناسب با کاربری خود داشته باشد میزان حجم آب دهی و فشار آن می باشد. پمپ آب خانگی بر اساس معیارهای مختلف همچون ابعاد، موتور، مدل، جنس بدنه، پروانه، کاربرد و محل استفاده به انواع مختلف طبقه بندی می شود که هر یک از آن ها دارای کارایی منحصر به فرد می باشد و در هنگام خرید پمپ آب خانگی باید این مسائل را مد نظر قرار داد.

پمپ آب خانگی
پمپ آب خانگی

پمپ آب سیرکولاتور

یکی از انواع پمپ آب که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد پمپ سیرکولاتور است. جنس بدنه این محصول معمولا آهن، استیل و یا چدن است. جنس پروانه این محصول نیز معمولا از پلی آمید می باشد که باعث می شود این محصولات در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت نسبتا خوبی از خود نشان دهند. حداکثر میزان تحمل این نوع محصولات معمولا 16 میل است. از این محصول می توان در انواع دما، فشار و انتقال مایعات مختلف استفاده کرد. در سیستم های سرمایشی و گرمایشی ساختمان که باید آب را سیرکوله کنند از این محصول استفاده می شود. در سیستم های تهویه مرکزی و رادیاتور برای انتقال مواد شیمیایی و صنعتی مختلف معمولا از این محصول استفاده می شود. دامنه ظرفیت گرمایی قابل تحمل این محصول بین -10 تا +130 درجه سانتی گراد می باشد.

پمپ آب زمینی

این محصول دارای کاربرد بسیار مشابه به پمپ های آب خطی می باشد. البته در این بین تفاوت این است که پمپ آب خطی تنها باعث می شود که دبی ایجاد شود اما پمپ آب زمینی به صورت همزمان دبی و فشار ایجاد می کند. در صورتی که به دبی 100 گالن بر دقیقه نیاز داشته باشید می توانید از پمپ آب خطی استفاده کنید و برای دبی بیشتر از این حد می توان از پمپ آب زمینی استفاده کرد. از این محصول همچنین در انتقال آب گرم و یا سرد مصرفی در ساختمان ها می توان استفاده کرد اما پمپ آب خطی در جریان سیستم گرمایش و سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ آب شناور

از دیگر انواع پمپ آب خانگی می توان به پمپ آب شناور اشاره کرد. اغلب این نوع محصولات از نوع سانتریفیوژ هستند که از دو بخش موتور الکتریکی و پمپ تشکیل شده اند. این محصول به صورت شناور و یا غرق شده داخل آب قرار می گیرد و موظف است تا آب را برای مصارف آشامیدن، کشاورزی و صنعتی از چاه خارج کند. پمپ آب شناور در دو نوع تک فاز و سه فاز تولید و وارد عرصه بازار شده است. همانطور که اشاره کرده ایم این سیستم داخل آب قرار می گیرد و داخل موتور الکتریکی این سیستم نیز آب قرار خواهد گرفت در نتیجه باعث خنک کردن سیم پیچی های موجود در موتور الکتریکی می گردد و نقش روان کننده برای یاتاقان های موتور را بر عهده دارد.

بدنه اصلی این محصول معمولا از استیل و یا چدن می باشد و جنس پروانه آن نیز معمولا استیل است. برای استخراج آب شور معمولا از این محصول با بدنه و پروانه برنزی استفاده می شود. ارتفاع آنها 400 متر و ابعاد آن نیز 4 تا 12 اینچ است. از پمپ آب شناور تک فاز در چاه های کم عمق و از پمپ آب شناور سه فاز در چاه هایی با عمق زیاد استفاده می شود.

 

پمپ آب شناور
پمپ آب شناور

پمپ آب جتی

این محصول نیز به عنوان پمپ سانتریفیوژ شناخته می شود. برای استخراج آب از عمق زیاد معمولا از آن استفاده می شود. استفاده از آن باعث می شود در بخشی که مکش انجام می گیرد خلا ایجاد شود. و هوا از این بخش خارج شده و آب را همانند یک پمپ سانتریفیوژ انتقال می دهد. پروانه این محصولات به طور معمول از جنس برنج یا استیل می باشد. از ویژگی های مثبت این نوع محصول می توان به دامنه وسیع کاربردی، بازدهی بالا، قیمت مناسب و در نهایت تخلیه آب به صورت یکنواخت اشاره کرد.

پمپ آب طبقاتی

این محصول از نوع الکتریکی و یا سانتریفیوژی است. که آب مورد نظر را از چند پروانه که به صورت طبقه ای قرار گرفته اند منتقل می کند. از این محصول معمولا برای انتقال مایعات با فشار بسیار بالا تا حد 40 بار استفاده می شود.

در صورتی که بخواهید میزان مایعات زیادی تا حد 200 متر مکعب را انتقال دهید می توانید از این محصول استفاده کنید. بدنه و پروانه این محصول معمولا از جنس چدن می باشد و برای افزایش فشار آب در بخش های مختلف همچون کشاورزی، صنعتی و ساختمانی استفاده می شود.

مکانیسم این محصول به صورتی است که پس از این که آب به طبقاتی که دارای پروانه هستند وارد می شود فشار آن افزایش می یابد، و از این طریق افزایش فشار آب انجام می شود. در نهایت آب پرفشار به بخش خروجی محصول هدایت خواهد شد. میزان دبی در این محصول همواره ثابت است و دور موتور الکتریکی نیز در این محصول تغییر نمی کند.

از این محصول می توانید در بخش های مختلف از جمله صنعت تصفیه آب، صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، دیگ بخار، آب و فاضلاب استفاده کنید.

پمپ آب طبقاتی
پمپ آب طبقاتی

لجن کش

این محصول از نظر کاربردی شباهت بسیار زیادی به محصولات کفکش دارد. تفاوت این دو محصول در این است که اغلب از پمپ آب لجن کش برای منتقل کردن رسوب، لجن و مایعاتی استفاده می شود که ویسکوزیته بسیار بالایی دارند. کاربرد اصلی این محصول در مخزن، حوضچه و استخر می باشد. بدنه این محصول از بالیاژ آلومینیوم و پروانه آن نیز از جنس چدن داکتیل است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *