سرویس کردن پکیج

تامین آب گرم مناسب برای مصارف روزانه و همچنین دمای متعادل و گرمای مطبوع در فصل‌های سرد از ویژگی‌های مهم هر خانه‌ می باشد. امروزه دستگاه پکیج دیواری به یکی از محبوب‌ترین و پر کاربردترین وسایل گرمایشی منازل تبدیل شده‌اند. مزیت‌های استفاده از این دستگاه نسبت به سیستم شوفاژ و موتورخانه فراوان است.

مستقل بودن دستگاه پکیج برای هر واحد مسکونی و امکان دسترسی راحت و سریع به آن، تنظیم دلخواه دمای آب مصرفی و رادیاتور، اشغال فضای کمتر، کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، مصرف بهینه سوخته و بازدهی بالا از جمله این مزیت‌ها است.

اما نکته بسیار مهم این است که باید در حفظ و نگهداری این وسیله بکوشیم تا خسارات و هزینه‌های جانبی برای سرویس و تعمیر آن در حد امکان کاهش پیدا کند. یکی از خطراتی که این دستگاه گرمایشی را تهدید می‌کند، رسوب املاح آب در قطعات و لوله‌های آن است که به دلیل سختی آب مصرفی شهری اتفاق می‌افتد.

با رسوب‌زدایی و سرویس پکیج به طور سالیانه می‌توانید طول عمر وسیله گرمایشی خانه خود را افزایش دهید و هزینه‌های تعمیر را به حداقل برسانید.

سرویس کردن پکیج 
سرویس کردن پکیج

موارد مهم پیش از نصب پکیج

پیش از نصب پکیج، بایستی موارد زیر را آزمایش نمایید. با آزمایش و کنترل این موارد است که می‌توانید اطمینان حاصل نمایید که شرایط لازم برای اینکه پکیج به خوبی عمل کند فراهم است.

گردش هوای کافی:

این یک شرط اولیه است. در صورتی که هوای کافی برای گردش وجود نداشته باشد نمی‌توانید پکیج نصب کنید. معمولا برای وجود این شرط درون ساختمان از دودکش استفاده می‌کنند یا آنکه پکیج را در فضای بیرونی مانند بالکن و تراس نصب می‌کنند.

سختی‌سنجی آب:

اگر آب منطقه شما بسیار سخت است و املاح فراوانی دارد، باید در فواصل زمانی کمتری نسبت به حالت عادی رسوب‌زدایی را انجام دهید.

صحت عملکرد دودکش:

این مورد در هنگام نصب پکیج درون ساختمان هم لازم است و هم از نظر ایمنی اهمیت فراوانی دارد. پیش از راه‌اندازی پکیج، از صحت کار دودکش اطمینان حاصل نمایید.

 استحکام محل نصب:

این مورد جهت ایمن ماندن خود دستگاه پکیج مهم است. اگر محل نصب از استحکام کافی برخوردار نباشد، ممکن است پکیج‌ دچار آسیب فیزیکی شود.

از جمله موارد دیگری که پیش از نصب پکیج بهتر است بررسی گردد تا کمتر به سرویس، تعمیر و تنظیم پکیج نیاز پیدا کنید، می‌توان به این موارد اشاره نمود:

تشخیص محل اتصال لوله‌ها، فشار کافی آب شهر، تمیزی داخل لوله‌ها، نصب کف‌شوی، خشک بودن محل نصب و بررسی حداقل قطر لوله‌ی گاز.

موارد مهم در هنگام نصب پکیج

اهمیت این موارد نیز از این نظر است که دستگاه عملکرد مناسبی داشته باشد و نیاز به سرویس پکیج و در ادامه تعمیر به حداقل برسد.

۱) به دلیل وجود خاک و گرد و غبار در داخل لوله‌کشی حتما باید قبل از نصب پکیج درون لوله‌ها شستشو داده شود.

۲) اطمینان حاصل شود لوله‌کشی گاز از ایمنی و استانداردهای لازم برخوردار باشد.

۳) ارتفاع مناسبی برای دودکش رعایت شود.

۴) شیر قطع و وصل جریان آب در ابتدای لوله رفت رادیاتور، لوله برگشت آن و لوله آب سرد ورودی پکیج برای سهولت سرویس نصب شده باشد.

۵) هواگیری رادیاتور انجام گیرد.

۶) لوله‌کشی آب گرم با واحدهای دیگر مشترک نباشد.

۷) اطمینان حاصل شود لوله‌کشی‌های رادیاتور و پکیج نشتی نداشته باشد.

نصب پکیج
نصب پکیج

سرویس پکیج چه زمانی باید انجام شود؟

به طور کلی بهتر است که هر چند ماه یک بار خودتان پکیج را مورد بازبینی چشمی قرار دهید تا در صورت بروز مشکل در قطعات دستگاه، سریعا متوجه شوید و آن را رفع کنید.

اگر مدت زمان زیادی می‌گذرد که از دستگاه استفاده می‌کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که با کمک یک متخصص، پکیج را به صورت کامل سرویس و به ویژه رسوب‌زدایی کنید.

اما اگر به تازگی پکیج را خریداری کرده‌اید یا پس از سرویس کامل، دوره‌های زمانی خاصی را مشخص کنید تا به طور مرتب تعمیر پکیج را انجام دهید.

به عنوان مثال می‌توانید اول هر نیم سال را برای این کار اختصاص دهید. هم‌چنین در صورت وجود املاح در آب و رسوب در قطعات و لوله‌های رادیاتور، علائمی در پیکج ظاهر می‌شود که در صورت مشاهده آن، باید اقدام به رسوب‌زدایی کنید.

جلوگیری از تشکیل رسوب در پکیج

سختی و وجود املاح معدنی موجود در آب باعث ایجاد رسوب در لوله ها و مخزن پکیج می شود که یکی از خدمات سرویس کردن پکیج، رسوب زدایی پکیج می باشد. با استفاده از یک دستگاه تصفیه می توان از ایجاد رسوب جلوگیری کرد. به همین منظور در هنگام راه اندازی پکیج، دستگاه تصفیه یا همان قیلترهای تصفیه آب بر سر ورودی های آب پکیج نصب می شوند تا از ورود املاح به داخل دستگاه جلوگیری کنند.

انواع سرویس کردن پکیج

در اینجا به طور خلاصه انواع سرویس پکیج را توضیح می‌دهیم و در ادامه به طور مفصل‌تر به رسوب‌زدایی که یکی از مهم‌ترین انواع سرویس پکیج است خواهیم پرداخت.

سرویس کردن پکیج
سرویس کردن پکیج

۱) رسوب‌زدایی

دستگاه هرچند وقت یک بار به رسوب‌زدایی احتیاج دارد. بهتر است با استفاده از رسوب‌گیرهای پلی فسفات و با وجود تهویه مناسب عمل رسوب‌زدایی انجام گیرد.

۲) کنترل فشار آب

اگر فشار آب وارد شده به دستگاه زیاد و یا کم باشد به مرور زمان ممکن است به دستگاه آسیب وارد شود. بنابراین، کنترل شیرهای آب مهم است.

۳) کنترل عملکرد دو مدار گرمایشی و بهداشتی

با بررسی و دقت از روند مناسب این دو مدار مطمئن شوید.

۴) آزادسازی محور پمپ سیرکولاسیون

اگر این محور دچار گرفتگی باشد، پمپاژ کردن و گردش آب با مشکل روبه‌رو خواهد شد. بنابراین بررسی و سرویس سیرکولاسیون به گردش آب گرم و سرد کمک می‌کند

۵) تنظیم شیر گاز

بررسی این شیر و تنظیم مجدد پیچ و مهره‌ها کاری نسبتا تخصصی است که اگر به درستی انجام نشود، فشار گاز دچار اشکال می شود.

بهتر است این عمل با کمک فردی متخصص صورت گیرد. همچنین اگر یک صافی مناسب بر روی شیر گاز قرار بگیرد، عمر شیر بیشتر خواهد شود.

۶) تنظیم حرارت

با استفاده از کلیدهای حد تنظیم و شیر ترموستاتیک که بر روی رادیاتور شوفاژ قرار دارد و با توجه به نیاز محیط میزان حرارت را به دلخواه تنظیم کرده تا محیط به دمای مناسب رسیده و بیش از اندازه گرم یا سرد نشود.

۷) کنترل عملکرد دودکش یا فن

در پکیج‌های دارای فن، عملکرد فن را حتما می‌بایست چک کنیم. اما اگر پکیج دیواری بدون فن باشد مسیرهای دودکش را بررسی می‌کنیم تا گرفتگی نداشته باشد. این عمل را می‌توان بسیار ساده با پرتاب یک جسم کوچک به داخل دودکش امتحان کرد. درصورت باز بودن مسیر این جسم به راحتی از دودکش عبور می‌کند.

نباید دودکش‌ها پیچ و خم زیادی داشته باشند و هر دودکش باید فقط مخصوص به یک دستگاه باشد. از سلامت دودکش، درز نداشتن اتصالات و باز بودن دریچه های اکسیژن مطمئن شوید. زیرا استفاده از دودکش نامناسب خطر گازگرفتگی و مرگ خاموش را به همراه دارد. بنابراین این مورد را جدی بگیرید.

۸) هواگیری

این مرحله که یکی از بخش‌های اعظم انجام سرویس است دارای مزایای فراوانی است. از جمله این مزیت‌ها می‌توان به  بهبود راندمان گرمایشی سیستم و بلوک‌های رادیاتور، کاهش خطر نشتی آب، کاهش سر و صدا و آسیب‌های متحمل به دستگاه و استفاده بهینه از گاز و درنتیجه کاهش هزینه‌های گاز اشاره کرد.

هواگیری را بهتر است بعد از داغ شدن رادیاتورها را انجام دهیم. در هنگام هواگیری باید احتیاط کرد که آب گرم شوفاژ به فردی که مشغول سرویس است آسیب نرساند.

هزینه سرویس کردن پکیج

سرویس کردن پکیج به افزایش راندمان و عملکرد پکیج کمک می کند. به طور کلی در سرویس کردن پکیج تمامی قطعات پکیج بررسی می شود و چنانچه قطعه خراب باشد نسبت به تعمیر آن اقدام می کنند. از عوامل تاثیر گذار در هزینه سرویس کردن پکیج می توان به نوع پکیج اشاره کرد. خدماتی که در زمان سرویس کردن پکیج انجام می شود عبارتند از سرویس جرقه زن، شعله، پیلوت، اسید شویی و سرویس و تعمیرات پمپ که هزینه دقیق آنها پس از بررسی پکیج تعیین می شود.

سرویس کردن پکیج توسط تاسیسات نوبهار

از آنجایی که پکیج یکی از قسمت های مهم هر ساختمانی محسوب می شود، سرویس و نگهداری از آن نیز حائز اهمیت است. در این مقاله به بررسی مواردی در رابطه با سرویس کردن پکیج پرداخته ایم.

سرویس های دوره ای و منظم پکیج می تواند از ایجاد مشکلات و اختلالات بزرگ برای پکیج جلوگیری کند. همچنین سرویس کردن پکیج موجب می شود که در زمان مناسب نسبت به تعمیر قطعات خراب شده اقدام کنید و از ایجاد هزینه های زیاد برای پرداخت خسارات جلوگیری می شود.

تاسیسات نوبهار با 40 سال سابقه در زمینه تاسیسات ساختمانی با بکارگیری نیروهای متخصص می تواند در سرویس کردن پکیج به شما کمک کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما به صورت رایگان در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *