موتورخانه

در صورت مشاهده داخل موتورخانه به دلیل سیستم پیچیده ای که دارد، ممکن است مقداری گیج کننده باشد. موتورخانه در ساختمان های اداری و مسکونی وظیفه نگه داری تجهیزات الکترومکانیکی و مکانیکی جهت گرمایش و سرمایش آن محیط را به عهده دارد.

در مکان های کوچک مانند یک ساختمان مسکونی با متراژ کم برای راه اندازی موتورخانه به یک اتاق کوچک نیاز است، و برای مکان هایی با متراژ بالا مانند بیمارستان ها و… از چند اتاق برای راه اندازی موتورخانه استفاده می شود.

موتورخانه در هر ساختمانی قلب آن به شمار می رود، زیرا تاثیر زیادی بر آسایش گرمایشی ساکنان ساختمان دارد. موتورخانه ساختمان شامل یک سری تجهیزات از قبیل دیگ آبگرم، منبع دوجاره آبگرم، چیلر تراکمی و پمپاژ آب می باشد.

نحوه عملکرد موتورخانه از سه جزء مولدهای حرارتی، لوله های رابط و مبدل های حرارتی تشکیل شده است.

مولدهای حرارتی دیگ یا بویلر ها می باشند، و لوله های رابط نقش انتقال دادن گرما به مبدل های حرارتی و بازگرداندن آن ها را به عهده دارند و مبدل های حرارتی گرمای تولید شده از مولد های حرارتی را به ساختمان انتقال می دهند.

موتورخانه
موتورخانه

اجزای اصلی موتورخانه

 • چیلر
 • بویلر
 • پمپ ها
 • منبع کویلی
 • مبدل های حرارتی
 • شیرآلات
 • سختی گیر
 • منبع ذخیره
 • انواع دیگ بخار و…

تشخیص خرابی موتورخانه

تعمیر موتورخانه باید توسط یک متخصص حرفه ای انجام شود، زیرا این کار تخصصی می باشد. تعمیرکار ابتدا باید عیب موتورخانه را تشخیص دهد، سپس آن را تعمیر کند.

با توجه به این که موتورخانه از تعداد قطعات زیادی تشکیل شده است، وظیفه آن تبدیل سوخت به آتش و حرارت است، و تنظیم کردن آتش و حرارت باید به وسیله مشعل انجام شود.

در اکثر موتورخانه ها خرابی آن به دلیل خرابی مشعل می باشد. که در صورت وجود مشکل افراد عادی هم قادر به تشخیص خراب شدن مشعل خواهند بود. تعمیر موتور خانه نیاز به متخص حرفه ای دارد و شما می توانید از خدمات تاسسیات نو بهار بهرمند شوید.

خدمات تعمیرموتورخانه

تعمیر پمپ

در مواقعی که شاهد قطع و وصل شدن مکرر پمپ موتورخانه هستید، باید اقدام به تعمیر آن نمایید.

اسید شویی

اسیدشویی فرایندی است که برای حذف ناخالصی ها مانند زنگ زدگی، رسوب و… از سطح اجزای مختلف موتورخانه به کار می رود.

تعمیر دیگ آبگرم

دیگ آبگرم یکی از مهم ترین بخش های موتورخانه می باشد، که وظیفه تولید آب گرم و بخار داغ به مبدل های حرارتی دیگر را دارد، و برای تعمیر آن باید به افرادی که در این زمینه مهارت دارند مراجعه کنید و از آن ها کمک بخواهید.

تنظیم موتورخانه

برای تنظیم موتورخانه و جلوگیری از خسارت های زیاد لازم است، از ترموستات استفاده کنید.

هواگیری منبع دوجداره

هواگیری منبع دو جداره به روش دستی و اتوماتیک انجام می شود.

چک شدن برگشت آب گرم

چک شدن پمپ برگشتی آب گرم باید توسط شخص کارشناس انجام شود. پیشنهاد ما به شما کارشناسان تاسیسات نو بهار می باشد.

راه اندازی موتورخانه

را ه اندازی صحیح و دقیق موتورخانه سبب صرفه جویی در مصرف انرژی و طول عمر موتورخانه و تجهیزات آن می شود.

سرویس موتورخانه

سرویس به موقع موتورخانه باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. و اگر سرویس موتورخانه به موقع انجام نشود، آلاینده های گازی تولید شده، و سلامت افراد را به خطر می اندازند.

تنظیم مشعل گازی

تنظیم مشعل گازی اگر به درستی انجام شود، باعث افزایش کارایی آن و بازدهی سیستم موتورخانه می شود. برای تنظیم مشعل به ابزارهایی مانند یک دستگاه مشعل گاز سوز، آچار آلن، آچار تخت و آمپرمتر نیاز است.

تعویض شیر فلکه

در صورت خراب شدن و یا نشتی شیر فلکه بهترین راه برای برطرف نمودن مشکل آن تعویض مغزی شیر فلکه می باشد.

بررسی علت سرد شدن آب گرم

علت سرد شدن آب گرم به عواملی از جمله خاموش شدن مشعل، خرابی پمپ برگشت آب گرم مصرفی، رسوب گرفتن کویل منبع آب گرم و از کارافتادن پمپ منبع کویلی می باشد.

تمیزکاری دودکش

برای تمیزکاری دودکش موتورخانه می توان از روش مکانیکی و یا از روش سیرکولاسیون استفاده کرد.

عایق بندی حرارتی لوله ها و منبع ها

در مهم ترین نکاتی که در خدمات تعمیر موتورخانه باید به آن ها توجه شود، عایق کاری اصولی منبع و سیستم حرارتی مرکزی است. با انجام عایق کاری لوله ها میتوان از اتلاف و هدر رفتن انرژی جلوگیری نمود.

عایق بندی حرارتی لوله ها و منبع های موتورخانه
عایق بندی حرارتی لوله ها و منبع های موتورخانه

عیب یابی و موتورخانه

موتورخانه سیستم گرمایشی بسیار پیچیده ای می باشد، که عیب یابی آن کار هرکسی نیست،موتورخانه دارای عیب های زیادی می شود، که به توضیح برخی از آن ها خواهیم پرداخت، پس همراه ما باشید.

سوراخ شدن منب

سوراخ شدن منبع موتورخانه توسط تعمیرکار جوشکاری می شود، و مشکل برطرف خواهد شد. اما در صورتی که سوراخ شدگی به صورت پوسیدگی در سطح زیادی از موتورخانه باشد باید منبع آن را به طور کامل تعویض نمود.

تنظیم ترموستات

ترموستات نقش تنظیم دمای گردش آب در پمپ برگشت و تنظیم دمای آب به کمک روشن و خاموش نمودن مشعل را انجام می دهد. دمای ترموستات در زمستان 60 تا 75 درجه ودر تابستان 45 تا 60 درجه باید تنظیم شود. دمای بیشتر از این مقدار باعث مصرف انرژی بیشتری می شود.

سرد شدن آب گرم

سرد شدن آب گرم یکی از مشکلاتی است، که در اوج مصرف با آن درگیر هستند. در هنگام بروز چنین مشکلی باید پمپ برگشت آب را چک کنید و اگر پمپ آب گرم سالم بود، رسوبات اطراف آن را پاک نمایید.

نبود برق در دیگ بخار

با وجود بروز مشکل نبودن برق در دیگ بخار ممکن است، برق شکن و یا فیوز کوره پریده باشد، مجد آن را تنظیم و یا تعویض نمایید.

قطعی در جریان آب

برای جریان آن باید اطمینان حاصل کنید که شیرگازبویلر باز است تا آب جریان داشته باشد.

انباشته شدن رسوبات معدنی

به مرور زمان ممکن است رسوبات در دیگ بخار انباشته شوند. چند روز یک بار دیگ بخار را شستشو دهید و با یک متخصص تعمیر موتور خانه در ارتباط باشید.

آب اضافی و هوای ناکافی

هنگامی که مخزن انبساط پرشده باشد، موتورخانه دچار مشکل می شود. در دیگ بخار های قدیمی مخزن انبساط در زیر شیروانی و یا بین تیرآهن های زیر زمین قرار دارد.

و در دیگ بخارهای جدید مخزن انبساط به لوله کشی های دیگ بخار متصل است. اگر مخزن با مقدار هوای زیادی پرشده باشد، موجب فشارآوردن آب به دورن سیستم شده و موتورخانه را دچار مشکل می کند.

نشتی آب از دیگ بخار

پمپ موتورخانه اگر آب را در مدار جریان به درستی، به گردش درنیاورد میتواند موجب نشتی آب از دیگ بخار شود.

سوپاپ اطمینان

دریچه رفع یا سوپاپ اطمینان به مرور زمان دارای رسوباتی می شود، و مخزن را از آب پرمی کند. برای بررسی این موضوع دیگ بخار را خاموش کنید، و مقداری از آب را تخلیه و پس از آن اجازه دهید با یک حرکت ناگهانی و شدید بسته شود. هرچه آب با شدت بیشتری تخلیه گردد مخزن تمیزتر خواهد شد.

پمپ آب

پمپ آب یک ایراد شایع می باشد. با کم و زیاد شدن فشار هوا در منبع موتورخانه پمپ به طور مداوم خاموش و روشن می شود. عیب یابی و تعمیر پمپ آب موتورخانه در سرویس آن نقش مهمی دارد. زیرا وظیفه پمپ، پمپاژ آب در سیستم لوله کشی گرمایشی می باشد.

روغن مناسب پمپ

پمپ وسیله ای است که کشش آب را به عهده دارد. محفظه ای بین اتصال موتور و پمپ قرار دارد که در آن باید روغن مناسب با ویسکوزیته پایین وجود داشته باشد.

 

اهمیت تعمیر موتورخانه

اگر موتورخانه دچار نقص شود، آب گرم ساختمان قطع می شود و استفاده از آشپزخانه و حمام مختل شده و این اتفاق برای افراد خانواده به خصوص در فصل زمستان همچنان خوشایند نمی باشد.

در صورت هرگونه خرابی موتورخانه در کوتاه ترین زمان ممکن است با پرداخت هزینه ناچیز سرویس و تعمیر موتورخانه را انجام دهید که نتیجه آن را در بلند مدت خواهید دید وهمچنین از پرداخت هزینه های بسیار زیاد جلوگیری شده است.

هزینه تعمیر موتورخانه به حجم، وسعت موتورخانه، تعداد طبقات ساختمان، تعداد دفعات بازبینی برای تعمیر موتورخانه و… بستگی دارد.

بنابراین هرچقدر حجم و وسعت موتورخانه بزرگتر باشد برای تعمیر قطعات آن باید هزینه های بیشتری پرداخت شود. و هرچقدر هم تعداد طبقات ساختمان زیادتر باشد خدماتی مانند لوه کشی های زیادتر به هزینه های بیشتری نیاز دارد.

بررسی و عیب یابی موتورخانه بایک جلسه به اتمام نمیرسد و بنابر مقدار خرابی آن کارشناس باید چند مرتبه برای تعمیر آن اقدام کند.

تعمیر موتورخانه
تعمیر موتورخانه

تشخیص تعمیر موتورخانه

خطراتی که موتورخانه را تهدید می کند از طریق دیداری، شنیداری، بویایی قابل تشخیص هستند. در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

از طریق دیداری

در صورت مشاهده خاموش و روشن شن مشعل موتورخانه و کم و زیاد شدن دمای موتورخانه باید با کارشناسان تعمیرکار در این زمینه در ارتباط باشید.

از طریق شنیداری

شنیدن صدای چکه آب، صدای ساییده شدن قطعات داخلی و صداهای ناشناس از شیرآلات نشانه های انجام تعمیرات موتورخانه می باشد.

از طریق بویایی

از دیگر نشانه هایی که باید به تعمیر موتورخانه بپردازید بوی سوختگی ، بوی گازهای سمی و همچنین بوی فاسد شدن آب می باشد.

هدف از تعمیر موتورخانه

موتورخانه به علت پیچیدگی های زیادی که دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت هرگونه عیب و نقصی در این سیستم و بی توجهی به آن در درازمدت باعث خرابی های بیشتر می شود، بنابراین برای جوگیری از این خرابی ها هرچند روز یک بار آن را به طور کامل بررسی کنید.

نکات مهم در تعمیر موتورخانه

همانطور که می دانید موتورخانه یکی از اجزای اصلی ساختمان بشمار می رود که خرابی آن می تواند رفاه ساکنین ساختمان را به هم بزند. به این منظور در تعمیر موتورخانه نکات زیر را در نظر داشته باشید.

 • از تعمیرکاران مجرب و کار آزموده به منظور تعمیر موتورخانه کمک بگیرید. تعمیرکاران تاسیسات نوبهار با 40 سال سابقه درخشان در زمینه تعمیرات موتورخانه می توانند در این زمینه و سایر موارد مربوط به تاسیسات ساختمانی به شما کمک کنند.
 • قبل از راه اندازی و یا تعمیر موتورخانه از عدم وجود مواد قابل اشتعال و خطرناک در اتاق موتورخانه اطمینان حاصل کنید.
 • دریچه های ورودی و خروجی را قبل از انجام هر کاری خالی کنید.
 • احتمال نشتی و خرابی تمامی تجهیزات را بررسی کنید.
 • بعد از تعمیر موتورخانه از تعمیرکار بخواهید که تست نهایی را انجام دهد و از عملکرد صحیح موتورخانه اطمینان حاصل کنید.
 • از تعمیرکار موتورخانه بخواهید که دمای موتورخانه را با توجه به آب و هوای فصل تنظیم کند.

ضرورت تعمیر موتورخانه

کارکرد مداوم و پیوسته موتوخانه احتمال بروز مشکلات و ایرادهای فنی در اجزای موتورخانه را افزایش می دهد. خرابی اجزا و قطعات اصلی موتورخانه علاوه بر این که، راندمان آن ها کاهش می یابد، هزینه های زیادی برای تعمیر آن تحمیل می شود. به منظور جلوگیری از مشکلات گزاف باید به تعمیر و نگهداری موتورخانه اهمیت زیادی دارده شود.

هزینه تعمیر موتورخانه

هزینه تعمیر موتورخانه بر اساس عواملی همچون تجهیزات موتورخانه، نوع خرابی تجهیزات، میزان خرابی تجهیزات، برند و عواملی از این قبیل متفاوت می باشد. هزینه دقیق تعمیر موتورخانه زمانی مشخص می شود که تکنسین های تاسیسات نوبهار به صورت حضوری موتورخانه را بررسی کنند. معمولا اگر خرابی های جزئی برای تجهیزات و قطعات موتورخانه ایجاد شود، هزینه تعمیرات نسبت به زمانی که خرابی قطعات کلی باشد کمتر است.

دلیل برتری تکنسین های تاسیسات نوبهار در تاسیسات ساختمانی همچون تعمیر موتورخانه

مجموعه تاسیسات نوبهار با 40 سال سابقه در زمینه تاسیسات ساختمانی همچون تعمیر موتورخانه یکی از مجموعه های برتر در این زمینه می باشد. هدف اصلی تاسیسات نوبهار رضایتمندی مشتریان می باشد. به همین دلیل تمامی تکنسین های آن همواره با ارائه بهترین خدمات در کسب رضایت مشتری تلاش می کنند. مهمترین مواردی که تاسیسات نوبهار را از سایر مجموعه ها متمایز می کند عبارتند از:

 • سرعت در ارائه خدمات: در صورت وجود هر گونه مشکل در تاسیسات ساختمانی به صورت رایگان با مشاوران تاسیسات نوبهار تماس بگیرید تا تکنسین ها در کوتاه ترین زمان ممکن به محل مربوطه مراجعه کنند و خدمات مربوطه را به خوبی و در کمترین زمان ممکن برای شما انجام دهند.
 • هزینه مناسب: از دیگر موارد برتری تاسیسات نوبهار می توان به هزینه منصفانه و مناسب ارائه خدمات اشاره کرد.
 • عیب یابی حرفه ای: در تاسیسات نوبهار تمامی خدمات توسط تعمیرکاران متحصص و کارآزموده و به صورت حرفه ای انجام می شود.

 

 

تعمیر موتورخانه
تعمیر موتورخانه

 

تخصص و تجربه بالا یکی از مهم ترین شرط های اصلی برای تعمیر موتورخانه می باشد. تاسیسات نوبهار به پشتوانه برخورداری از متخصصین و تکنسین های باتجربه انواع خدمات موتورخانه از جمله تعمیر، تعویض و… را به صورت کاربردی برای مشتریان عزیز انجام خواهند داد.

در این مقاله به ارائه انواع عیب یابی و تعمیر موتورخانه پرداخته ایم. امیدواریم توانسته باشیم پاسخ سوالات شما عزیزان در زمینه تعمیرموتورخانه را به خوبی پاسخ داده و مطالب مفیدی در اختیار شما گذاشته باشیم.

تاسیسات نوبهار در خدماتی ازجمله تعمیر و نصب انواع موتورخانه، نصب کولرهای آبی و گازی، نصب شیرآلات و لوله کشی ساختمان فعالیت دارند. شما عزیزان میتوانید از کلیه این خدمات بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *